Sağlık ve Hastalık


Ders Bilgileri

Ders Adı:Sağlık ve Hastalık
Dersin Kodu:Obz.01.01.1.2
DERSE KATILMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Dersin Detayı

Dersin Dili:Türkçe
Ücreti:100 TL -- Obezler İçin: "Obezit-Yükünü At Hafifle Sistemi"ne kayıtlı olanlar için ÜCRETSİZDİR. Paydaş Olmak İsteyenler İçin: Obezit Sistemi Çalışanı veya Paydaşı olmak isteyenler için ÜCRETSİZDİR.
Eğitim Yeri:Uzaktan Canlı ve Kayıttan Video Eğitim
Kontenjanı:Online - Canlı Ders: 50 -- Offline - Kayıttan: Sınırsız
Eğitim Süresi:20 dk
Eğitimciler:Prof. Dr. Alper Cihan
Dersin Amacı:

Yaşam, normal ve hastalık tanımlarına yeni bakış açısıyla kavramların değişen doğasına temelden bakış yapılmas amaçlanmıştır. Sağlıklı ve sorunsuz bir yaşamdan yola çıkarak belirti, bozukluk, hastalık, sendrom, sakatlık ve ölüm konuları epistemolojik açıdan değişime uğramıştır ve obezite de bu değişimlerle yeniden açıklanmaya muhtaçtır.

Dersin Hedefi:

Obezlerin yeni kavramsal bakış açılarıyla sağlık ve hastalık konulaında değerlendirmelere daha hakim olmaları hedeflenmektedir.

Neler Öğreneceksiniz?

Sağlık, semptom, bozukluk, hastalık, sendrom, sakatlık ve ölüm kavramlarının yeni tanımlamaları.

Dersin Konu Başlıkları

Beklenen Sağlıklı Yaşam Süresi
DALY = Özürlülük Düzeltilmiş Yaşam Yılı
Dünya Sağlık Örgütü
DALY'nin hesaplanması
Standart Yaşam Beklentisi
Normal Bir Beden ve Beyin Zihin Gelişimi
Gençlik ve Erişkinlik
Olgunluk ve Yaşlılık

Dersin Zaman Kredi DetaylarıDönem: Tek -- Teorik Saati: 1 -- Uygulama Saati: 0 -- Laboratuvar Saati: 0 -- Kredisi: 1 -- Türü: (Zor/Seç): Z
Dersin Ön Kabul KoşullarıYOK
Bilgi ve Beceri Aktarım Yönetimi ve Zorunlu Katılım OranıSınıf İçi Anlatım: () -- Fiili Uygulama: () – Lab: () -- Uzaktan Canlı: (%20) -- Uzaktan Ofline: (%80) – Araştırma: () – Ödev: () – Seminer: () – Ürün Geliştirme: ()
Dersin Değerlendirme Sistemi, Sayısı ve Katkı OranıQuiz: () -- Ödev: () – Sunum: () -- Proje: () -- Portfolyo: () – Ara Sınav: () – Ders Bitirme Sınavı: (%50) – Diğer: ()