Sağlıklı Beslenme


Ders Bilgileri

Ders Adı:Sağlıklı Beslenme
Dersin Kodu:Obz.01.01.1.3
DERSE KATILMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Dersin Detayı

Dersin Dili:Türkçe
Ücreti:100 TL -- Obezler İçin: "Obezit-Yükünü At Hafifle Sistemi"ne kayıtlı olanlar için ÜCRETSİZDİR. Paydaş Olmak İsteyenler İçin: Obezit Sistemi Çalışanı veya Paydaşı olmak isteyenler için ÜCRETSİZDİR.
Eğitim Yeri:Uzaktan Canlı ve Kayıttan Video Eğitim
Kontenjanı:Online - Canlı Ders: 50 -- Offline - Kayıttan: Sınırsız
Eğitim Süresi:20 dk
Eğitimciler:Prof. Dr. Alper Cihan
Dersin Amacı:

Yaşamak için insan vücudunun ve ruhunun alması gereken nesnelere beslenme dendiği ve bunların dış alım ve vücutta üretim yolula bedeni ve yaşamı nasıl sürdürdüğünün anlaşılması.

Dersin Hedefi:

Beslenmenin sadece bir şeyler yeme içme olmayıp hücre, doku ve beden için bir yaşamı sürdürme amaçlı tedarik sağlama olduğunun kavranması, dışarıdan alınması gereken besinlerin neler olması gerektiği ve içeride üretilmesi gerekenlerin nasıl yönlendirilebileceği, bunların dışında nesnel olarak alınması gerekenlerin dışında sosyal ve bilişsel besinlere açıklık getirilebilmesi.

Neler Öğreneceksiniz?

Yaşamı sürdürme amaçlı alınması gerekenler, beslenme eylemleri ve maddeleri ile maddi olmayan beslenme ve doyum süreçleri.

Dersin Konu Başlıkları

Beslenme Ne Demek?
Dışarıdan Sağlanması Gerekenler
Dışarıdan Fiziki Olarak Sağlanması Gerekenler
Dışarıdan Sosyal Olarak Sağlanması Gerekenler
Beslenme: Yeme, Sindirme ve Kullanma
Vücutta Yapılması Gerekenler
Vücudun Üretmesi Gereken Kimyasallar
Vücudun Üretmesi Gereken Hormonlar
Obezit Sisteminde Beslenme Bilinci
Temel Besin Grupları Eğitimleri
Genel Eğitim Yaklaşımları
Beslenme Pratik Eğitimleri

Dersin Zaman Kredi DetaylarıDönem: Tek -- Teorik Saati: 1 -- Uygulama Saati: 0 -- Laboratuvar Saati: 0 -- Kredisi: 1 -- Türü: (Zor/Seç): Z
Dersin Ön Kabul KoşullarıYOK
Bilgi ve Beceri Aktarım Yönetimi ve Zorunlu Katılım OranıSınıf İçi Anlatım: () -- Fiili Uygulama: () – Lab: () -- Uzaktan Canlı: (%20) -- Uzaktan Ofline: (%80) – Araştırma: () – Ödev: () – Seminer: () – Ürün Geliştirme: ()
Dersin Değerlendirme Sistemi, Sayısı ve Katkı OranıQuiz: () -- Ödev: () – Sunum: () -- Proje: () -- Portfolyo: () – Ara Sınav: () – Ders Bitirme Sınavı: (%50) – Diğer: ()